Kdy bylo vybudováno hlavní nádraží? Tato otázka může být pro mnoho lidí zcela nová, avšak význam této historické památky je nesmírný. Hlavní nádraží je totiž jedním z nejvýznamnějších stavebních počinů v České republice, který má své místo v srdci Prahy. Pokud vás zajímá historie, architektura a kultura naší země, určitě byste neměli přehlédnout tuto zajímavou článkovou sérii, která vám přiblíží nejen samotné vznikání hlavního nádraží, ale i jeho význam pro celou Prahu. Připravte se na neuvěřitelné příběhy, které vás vtáhnou do dějin naší země a umožní vám poznat nejen minulost, ale i současnost našeho krásného hlavního města.
Kdy bylo vybudováno hlavní nádraží
Obsah Článku
Hlavní nádraží v Praze je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů v České republice. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy se v Praze začaly stavět první železniční tratě.
Pražské nádraží v 19. století
První železniční trať v Čechách byla otevřena v roce 1845 mezi Vídní a Břeclaví. O šest let později byla do Prahy přivedena železniční trať spojující město s Drážďany. Tato trať začínala na pražském Masarykově nádraží, které bylo tehdy jediným nádražím v Praze.
V roce 1868 byla zahájena výstavba nového nádraží na místě dnešního Hlavního nádraží. Projekt navrhl architekt Antonín Jüngling a stavbu provedla firma bratří Kleinů. V roce 1871 byla dokončena první část nádraží, která sloužila jako konečná stanice pro trať z Drážďan.
Rozšíření a modernizace v 20. století
V průběhu 20. století prošlo Hlavní nádraží několika rozšířeními a modernizacemi. V roce 1901 byl postaven nový vstup do nádraží, který byl později nahrazen současnou funkcionalistickou budovou.
V roce 1925 byla dokončena výstavba nového východního křídla nádraží, které sloužilo jako konečná stanice pro trať z Hradce Králové. V roce 1937 byla zprovozněna nová výpravní budova, která nahradila původní provizorní budovu.
Po druhé světové válce byla provedena další modernizace nádraží, včetně výstavby nového západního křídla a modernizace podchodu pod nádražím. V roce 1972 byl přidán nový východní vstup, který umožnil přístup k nádraží z náměstí Winstona Churchilla.
Hlavní nádraží v současnosti
Dnes je Hlavní nádraží moderním dopravním uzlem s mnoha službami a obchody. V roce 2011 byla dokončena rekonstrukce vstupní haly a v roce 2019 byla otevřena nová část nádraží s názvem Praha-Grunt. Tato část slouží jako konečná stanice pro některé vlaky na trase Praha-Kladno.
Hlavní nádraží v Praze je dnes nejen důležitým dopravním uzlem, ale také významnou památkou na historii železnice v České republice. Jeho stavba a modernizace odrážejí vývoj technologií a architektury v průběhu více než 150 let.
Často Kladené Otázky
Kdy bylo vybudováno hlavní nádraží?
Hlavní nádraží v Praze bylo vybudováno v letech 1871 až 1877. Jednalo se o největší nádraží v Rakousko-Uhersku a dnes je stále jedním z nejvýznamnějších nádraží v České republice. Budova nádraží je pozoruhodná svou neobvyklou architekturou, která kombinuje prvky neogotiky a renesance.
Co se nachází v okolí hlavního nádraží?
V okolí hlavního nádraží se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například Václavské náměstí se nachází jen několik minut chůze od nádraží a je plné obchodů, restaurací a kulturních akcí. Také Staroměstské náměstí a Karlův most jsou v docházkové vzdálenosti od nádraží. Dále se zde nachází mnoho železničních spojení do dalších českých měst a do zahraničí.