Víte, jaké jsou nejtěžší a nejnebezpečnější letiště na světě? Pokud se chystáte na dovolenou nebo služební cestu a máte obavy z přistání, měli byste určitě pokračovat v čtení. V tomto článku vám přinášíme seznam nejtěžších a nebezpečných letišť na světě, kde se piloti musejí potýkat s náročnými podmínkami a extrémními přistávacími manévry. Připravte se na šokující informace o místech, kde se přistání s letadlem stává noční můrou pro piloty i pasažéry.
Kde se nejhůř přistává s letadlem
Přistání letadla patří mezi nejdůležitější a nejtěžší fáze letu. Některé letiště jsou však pro piloty velmi náročná, ať už kvůli složitému terénu, silnému větru nebo hustému provozu. V tomto článku se podíváme na některá z nejproblematičtějších letišť světa.
Tenzing-Hillaryho letiště, Nepál
Toto letiště se nachází v horách Nepálu a je považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Přistávací dráha je velmi krátká a k tomu ještě strmě klesá, což znamená, že piloti musí provést velmi přesné manévry, aby se dostali bezpečně na zem. Navíc v této oblasti často fouká silný vítr, což situaci ještě zhoršuje.
Princess Juliana International Airport, Svatý Martin
Toto karibské letiště je známé především díky tomu, že přistávací dráha končí těsně u pláže, na které se sluní turisté. To znamená, že letadla přistávají velmi nízko nad hlavami lidí a vytvářejí silný hluk a vítr. Piloti musí být velmi zkušení a provést přesné manévry, aby se vyhnuli pláži a dalším překážkám.
Courchevel Altiport, Francie
Toto letiště se nachází v Alpách a je považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Přistávací dráha je velmi krátká a k tomu ještě strmě stoupá, což znamená, že piloti musí provést velmi přesné manévry, aby se dostali na zem. Navíc v této oblasti často fouká silný vítr a letadla musí přistávat mezi horami, což situaci ještě zhoršuje.
Kai Tak Airport, Hongkong
Toto letiště bylo v provozu až do roku 1998 a bylo známé především díky svému neobvyklému umístění v centru Hongkongu. Piloti museli přistávat mezi mrakodrapy a úzkými uličkami, což bylo velmi náročné a nebezpečné. Navíc v této oblasti často fouká silný vítr, což situaci ještě zhoršuje.
Gibraltar International Airport, Gibraltar
Toto letiště se nachází na malém poloostrově a je považováno za jedno z nejtěžších na světě. Přistávací dráha končí těsně u moře a letadla musí přistávat mezi horami a budovami. Navíc v této oblasti často fouká silný vítr, což situaci ještě zhoršuje.
Závěr
Přistání letadla je velmi náročná část letu a některá letiště jsou pro piloty velmi obtížná. Tento článek se zaměřil na některá z nejproblematičtějších letišť světa, jako jsou Tenzing-Hillaryho letiště v Nepálu, Princess Juliana International Airport na Svatém Martinu, Courchevel Altiport ve Francii, Kai Tak Airport v Hongkongu a Gibraltar International Airport na Gibraltaru. Přestože jsou tyto letiště pro piloty velmi náročná, jsou stále bezpečná a většina letů z nich probíhá bez problémů.
Často Kladené Otázky
Kde se nejhůř přistává s letadlem?
Letadla mají největší problémy s přistáním na místech se špatnými povětrnostními podmínkami, jako jsou silné větry, bouřky nebo náledí. Některé letiště jsou známé svými obtížnými přistávacími podmínkami, například letiště na ostrově Madeira v Portugalsku má krátkou a křivolakou přistávací dráhu, která se nachází na útesu nad oceánem. Dalším problematickým letištěm je letiště v Lukla v Nepálu, které se nachází v horách a má krátkou a strmou přistávací dráhu.
Proč musí být mobilní telefony vypnuté na palubě letadla?
Mobilní telefony musí být vypnuté na palubě letadla z bezpečnostních důvodů. Signály z mobilních telefonů mohou narušit komunikační systémy letadla a mohou vést k chybám v navigaci nebo dokonce k nebezpečným situacím. Navíc, při vzletu a přistání musí být všechny elektronické přístroje vypnuty, aby se minimalizovalo riziko požáru nebo jiných nebezpečí spojených s elektrickými zařízeními. Pokud je povoleno používání mobilních telefonů na palubě letadla, mohou být použity pouze v režimu letadla, který nevysílá žádné signály.