Kdy musí cestovka vrátit peníze

Napsal: Travelology

Ahoj všichni, nevíte, co se děje, když se rozhodnete zrušit svou zaslouženou dovolenou? Úplně vás chápu, protože se tato situace může stát komplikovanou. Možná se vám stalo, že jste u cestovní kanceláře zaplatili za letenky a ubytování, ale nakonec vaše plány změnily a museli jste zrušit svou rezervaci. Co teď? V dnešním článku se dozvíte, kdy musí cestovní kancelář vrátit vaše peníze a co dělat, když se to nestane. Takže, pokud chcete být připraveni na jakoukoli situaci, pokračujte v čtení!

Kdy musí cestovka vrátit peníze

Cestování je jedním z nejkrásnějších zážitků, které si můžeme dopřát. Každý rok se těšíme na dovolenou, abychom si odpočinuli od každodenního shonu a užili si pohádkovou atmosféru nových míst. Bohužel se ale může stát, že něco nevyjde podle plánu a musíme zrušit naši cestu. V takovém případě se nám nabízí otázka, kdy musí cestovka vrátit peníze.

Zrušení z důvodu cestovního ruchu

Pokud bylo zrušení zájezdu způsobeno důvodem spojeným s cestovním ruchem, cestovka je povinna vrátit všechny peníze. Tuto povinnost má na základě zákona o cestovním ruchu. Zároveň má cestovka povinnost zajistit náhradní ubytování a dopravu, pokud to zákazníkovi vyhovuje.

Zrušení z důvodu nemoci

Pokud je zrušení zájezdu způsobeno nemocí, má cestovka povinnost vrátit všechny peníze, pokud byla záloha uhrazena. Pokud byla záloha uhrazena a částka byla použita na úhradu nákladů spojených s organizací zájezdu, má cestovka právo na úhradu těchto nákladů. V případě nemoci je důležité předložit potvrzení od lékaře, které prokáže, že nelze cestovat.

Zrušení z důvodu nepředvídaných okolností

V případě zrušení zájezdu z důvodu nepředvídaných okolností, jako jsou například teroristické útoky, přírodní katastrofy či státní převraty, má cestovka povinnost vrátit všechny peníze. V takovém případě se jedná o situaci mimo kontrolu cestovky a není možné od ní očekávat, že by nesla náklady spojené s organizací zájezdu.

Zrušení z důvodu vlastního rozhodnutí

Pokud zákazník sám zruší zájezd, může se stát, že cestovka nevrátí celou částku zaplacenou za zájezd. V takovém případě se jedná o sankční poplatky, které si může cestovka účtovat. Tyto poplatky jsou stanoveny v obchodních podmínkách a jsou obvykle vyšší, pokud zákazník zruší zájezd později. Pokud si zákazník sjednal storno podmínky, mohou se sankční poplatky snížit nebo dokonce zrušit.

Závěr

V případě, že musíme zrušit zájezd, je důležité se řídit zákony a obchodními podmínkami. Cestovky mají povinnost vrátit peníze v případě zrušení zájezdu z důvodu cestovního ruchu, nemoci či nepředvídaných okolností. Pokud však zákazník sám zruší zájezd, může se setkat se sankčními poplatky. Je důležité si předem sjednat storno podmínky a řídit se obchodními podmínkami cestovky.

Často Kladené Otázky

Kdy musí cestovka vrátit peníze?

Pokud dojde k zrušení zájezdu ze strany cestovní kanceláře, musí vám cestovka vrátit peníze co nejdříve a nejpozději do 14 dnů. Pokud jste zrušili zájezd sami, záleží na podmínkách, které jste předem s cestovkou uzavřeli. Většinou se ale snaží cestovní kanceláře být vstřícné a vrátit vám co nejvíce peněz.

Co dělat, když se zájezd neuskuteční?

Pokud se zájezd neuskuteční z důvodu, za který nemůže cestovní kancelář, například kvůli přírodním katastrofám, obvykle není možné požadovat náhradu škody. Pokud se ale zájezd neuskuteční ze strany cestovní kanceláře, měli byste kontaktovat cestovku a požadovat vrácení peněz. Pokud vám cestovní kancelář nechce peníze vrátit, můžete se obrátit na příslušné orgány, například na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

O Autorovi

V Travelology se snažíme neustále rozšiřovat naši nabídku a přinášet našim zákazníkům nové a zajímavé zážitky. Jsme hrdí na to, že jsme již několik let po sobě získali ocenění za nejlepší cestovní agenturu v České republice.

Napsat komentář

Zjistěte, jak získat 9 100 Kč za 60 minut a zaplatit si svou příští exotickou dovolenou
Letenky nebo dovolená zdarma? Téměř!
Overlay Image