…parku Boheminium v Mariánských Lázních

Dne 13. července 2019 jsme dostali příležitost v rámci naší exkurze po západočeských lázních navštívit park miniatur Boheminium v Mariánských lázních, nedaleko centra lázní a jejich kolonád.  Tento park se může pyšnit titulem čtvrtý největší park miniatur v Evropě a také se stal nejnavštěvovanější turistickou atrakci v celém Karlovarském kraji. A to rozhodně právem. Park vznikl již v roce 1999 a od té doby dělá radost svým malým i velkým návštěvníkům. V parku si mohou návštěvníci prohlédnout více než sedmdesát naprosto dokonalých zmenšenin těch nejkrásnějších památek z celé České republiky.

Park byl poprvé otevřen 19. června 1999. První maketa památky byl zámek Červená Lhota, kterou můžeme vidět hned pár kroků od vchodu do parku. Všechny památky jsou vytvořeny v měřítku 1:25. V tomto roce bylo v celém parku k vidění pouze šest modelů – zámek Červená Lhota, vrch Krakonoš, rotunda Sv. Jiří na hoře Říp, kostel sv. Mikuláše s Černou věží, Staré bělidlo s vodním mlýnem a tažný remorkér Bivoj.

Park si během chvilky našel své první návštěvníky. Postupně vznikaly další makety, jako například makety letadel i budovy letiště v Mariánských lázní a to ve spolupráci právě s Českými aeroliniemi. Město Železná Ruda požádalo modeláře o model kostela Panny Marie, město Lednice o model Lednického zámku (v době naší návštěvy byl v rekonstrukci), město Písek zde má svůj Kamenný most.

Pozemky, na kterých je park postaven, díky své výhodné poloze blízko golfového hřiště, začaly brzy zajímat obchodníky s nemovitostmi. Tato hrozba přivedla park a jeho vlastníky do potíží a park zůstal v roce 2002 zcela uzavřen.

Po dlouhých sporech získává park nového majitele, který jej 19. června roku 2003 znovu zpřístupní veřejnosti. Nicméně znovu vybudovat důvěru návštěvníků stálo značné úsilí. Přesto se začalo znovu pracovat na výrobě miniatur a brzy byla veřejnosti představen model památky UNESCO – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. I přes všechnu nepřízeň osudu si park začal znovu budovat přízeň svých návštěvníků a začal být znám pod názvem Boheminium.

V roce 2005 vznikla v parku miniatura libereckého Ještědu. Svou zmenšeninu dostal také Metternichův zámek v Kynžvartu. Park postupně procházel rekonstrukcí a do jeho útrob si nacházelo cestu více a více návštěvníků – v tomto roce to bylo úžasných 20 000.

V roce 2006 si jedinečnosti a krásy parku všimla i Česká televize a tvůrci pořadu Toulavá kamera, kteří o parku natočili krátkou reportáž, kterou zařadili do svého vysílání. Toto se samozřejmě projevilo i v návštěvnosti parku, která tímto vzrostla o více než třetinu.

V roce 2007 byl odhalen první interaktivní model v parku, a to Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka. Tento model dodnes zůstává největší atrakcí parku, a to hlavně pro své nejmenší návštěvníky. V tomto roce navštívilo park rekordních 34 500 návštěvníků.

Rok 2008 byl dalším významným milníkem v historii parku. V tomto roce byl vytvořen první model dnes již neexistující stavby z období Velkomoravské říše, která na našem území existovala v 9. století. Byly vytvořeny i další modely, jako například Letohrádek Hvězda, Karolínin pramen, Rozhledna Hamelika v Mariánských lázních a zámek v Litomyšli. Počet návštěvníků, kteří park navštívili se zastavil na čísle 35 520.

V roce 2009 představili autoři v rámci veletrhu cestovního ruchu Region-tour, který se konal v Brně, model hradu Karlštejn, který se pyšní titulem největší model v celém parku. Díky tomu museli i největší skeptici připustit, že tento park na mapu památek Mariánských lázní prostě patří. V tomto roce se park dostal nad magickou hranici 50 000 návštěvníků.

V roce 2010 zastupitelé Mariánských lázní odhlasovali odkoupení pozemku z konkurzního řízení do majetku města. Konkurz byl ukončen po 9 letech, a to úplným vyrovnáním pohledávek a zachováním stávající činnosti. Do parku se akorát nevrátil model kostela sv. Mikuláše. Vlastníci parku investovali do provozu, rozvoje i tvorby dalších modelů památek. Návštěvnost parku se již poměrně ustálila a pohybovala se na hranici 50 000 návštěvníků ročně.

V roce 2011 zahájil park spolupráci s věznicí ve Slavkově, kde pečlivě vybraná skupina odsouzených pracuje v dílně a učí se znalosti a technologie tvorby přesných maket. Prvním modelem, na kterém se tito odsouzení podíleli, je přemyslovský hrad v Plzni. Tato dílna dnes připravuje komponenty a pod vedením parkových modelářů vytváří i celé památky. Jako příklad může být uveden řetězový most v Stádleci nebo doplnění holašovických statků. Návštěvnost vzrostla na cca 69 000 návštěvníků ročně.

V roce 2012 byl představen rozlohou největší model v parku – jednalo se o hrad Bezděz a přilehlé Máchovo jezero, který se dodnes řadí mezi dominanty parku. Také byli odhaleny další modely, jako například modely kostelů v Budči a Lomci.

V roce 2013 návštěvnost hodně stagnovala a výroba nových modelů se téměř zastavila. Také nastaly neshody mezi majitelem parku a jeho provozním, což bylo předzvěsti velkých změn, které se měli odehrát v dalších letech – v roce 2014 se rozrostl tým zaměstnanců a také se v parku objevilo pět nových modelů památek a mohl tak svým návštěvníkům představit na 65 modelů památek. V parku byly instalovány informační tabule v češtině, němčině a angličtině. Rozloha parku se zvětšila na
5,5 hektaru a délka pěších cest byla 2,2 kilometru.

Rok 2015 byl ve znamení velkých změn. Majitelé se rozhodli z projektu zcela odejít. Část modelů proto odkoupilo město Mariánské Lázně a další část spolu s obchodní značkou převzala soukromá společnost, která jej zařadila do svého portfolia firem se záběrem do cestovního ruchu a kultury a na jaře roku 2016 opět zahájila provoz parku.

V roce 2016 se začala aktivně využívat nová média, několikrát se park objevil i v televizi. Byly také sestaveny nové modely, jako je zámeček Humprecht a také poslední část vesnice Holašovice. V roce 2017 se modelářům podařilo vyrobit rekordní počet modelů, a to hned sedm. Největší chloubou byla katedrála sv. Bartoloměje v Plzni a také hrad Loket. V tomto roce byl také poprvé zahájen celoroční provoz.

Na území parku je tedy více než 70 modelů českých památek v měřítku 1:25, tedy 25 krát menší, než jsou ve skutečnosti. Mezi vystavenými modely jsou například zámek Hluboká nad Vltavou, zámek Litomyšl, hrad Karlštejn, zámek Kynžvart, Ještěd, zámek Červená Lhota, přehrada Les Království, Muzeum železnice v Lužné, hrad Bezděz, hrad Loket, katedrála sv. Bartoloměje, Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje, kostel Sv. Václava v Hrusicích, zámek Český Krumlov, rozhledna Hamelika, rotunda sv. Jiří na Řípu, požární loď Veverka, minaret v Lednici, Máchovo jezero, letohrádek Hvězda, letiště v Mariánských Lázních, Křížový pramen v Mariánských Lázních, kostel Panny Marie Pomocné v Železné Rudě, kolesový parník Šumava, Karolínin pramen v Mariánských Lázních, Kamenný most v Písku, hradiště Starý Plzenec, hrad Přimda, zámek Humprecht, hrad Kokořín, hrad a zámek v Bečově nad Teplou, vesnice Holašovice, dřevěný most Rechle u Lenory, Babiččino údolí, zámek Ratibořice, vodní mlýn ve Slupi, zámek Karlova Koruna a mnoho dalších.

Každý exponát vyžaduje hodiny a hodiny, vlastně spíše týdny a někdy i měsíce a roky, tvrdé a precizní práce. Podle přesných stavebních plánů a vlastní fotografické dokumentace vzniká do detailu přesný model. Základním materiálem, ze kterého se modely vyrábí, je plast, který odolá i vlivům počasí. Modely jsou vyvedeny do nejmenšího detailu a na závěr opatřeny speciální vrstvou pískovce aby se vytvořil zcela realistický vzhled. Za to mají všichni modeláři i provozovatelé parku náš největší obdiv, protože modely jsou opravdu krásné a do detailu propracované, takže vytváří dojem, jako by památky byly skutečné.

My jsme park navštívili zrovna v den, kdy skoro celý den pršelo, ale i tak nás to neodradilo od jeho návštěvy. V pokladně parku si můžete zakoupit vstupenku, vzít mapku či zakoupit nějaké suvenýry jako památku, například i turistické vizitky. Když vstoupíte do parku, můžete se vydat hned několika cestami. Orientaci v parku usnadňují šipky i přehledná mapka, kterou dostanete s koupí vstupenky, ale také informační tabule v několika jazycích, které popisují, na co se právě díváte. V podstatě je jedno, kterou cestou se vydáte, protože všechny vás spolehlivě zavedou ke všem modelům. Nejvíce se nám na parku líbila preciznost, se kterou jsou modely památek vyvedené do nejmenšího detailu, k nerozeznání od jejich skutečných předloh. My jsme si během prohlídky parku zahráli hru, zda je možné poznat spolehlivě všechny památky. Ne všechny jsme poznali, protože ne všude jsme byli a v parku jsou také méně známé nebo nám úplně neznámé objekty. V areálu se nachází i občerstvení a kavárna, kde si můžete dát něco malého k snědku, nebo třeba kávu a dortík. Zatímco dospělý budou odpočívat u zákusku, vaše malé ratolesti se mohou vyřádit na dětském hřišti. V tomto parku je vše, co si mohou nejen rodiny s dětmi přát. Park je uzpůsoben pro všechny bez rozdílu věku, a to se nám na něm líbilo ze všeho nejvíce. V areálu jsou také k dispozici čisté toalety. Návštěvu určitě můžeme doporučit všem bez rozdílu věku. I my se sem příště zase určitě vrátíme. 🙂

Do parku se dostanete hned několika způsoby. Pokud jste ubytovaní v Mariánských Lázních, můžete se do parku dostat pěšky. Z centra města je to asi 3 kilometry. Dále se můžete do parku dostat i autem a zaparkovat na nedalekém parkovišti nebo také lanovkou či autobusem č. 13.

Vstupenky si můžete zakoupit jak na místě v pokladně parku tak také online. Vstupné pro dospělého činí 160 Kč, děti, senioři, studenti, ZTP a ZTP/P za 110 Kč a rodinné vstupné za 460 Kč. Park je otevřen každý den, a to včetně víkendů a svátků od 10 do 18 hodin a po dobu letních prázdnin, tedy od 1. července do 31. srpna je prodloužena otevírací doba až do 19 hodin. Od 1. listopadu do 31. března je park otevřen denně včetně víkendů a svátků pouze do 17 hodin.

Pro více informací se nezapomeňte podívat na oficiální stránky parku.

 

On 13th July we had an opportunity to see unique miniature park in Marienbad, just few kilometres from its colonades. This park can be proud on the title of fourth biggest park of miniatures in Europe and also the most visited sight in Karlovy Vary region. This park was founded in 1999 and since that time it make happy children and also adults. In the park you can see more than 70 absolutelly perfect miniature monuments across the Czech Republic. 

Park was firstly open 19th July 1999. First copy of the monument was Červená Lhota castle, which is located just few steps from the main entrance to the park. All the miniatures are made in scale of 1:25. In this year was in the whole park just 7 models of monuments – 

 

 

Share
error: Content is protected !!