Muzeum českého granátu

Muzeum českého granátu je jedinečnou expozicí unikátních šperků a předmětů zdobených výhradně českými granáty. Kolekce představuje ucelený průřez šperkařstvím od raných dob, kdy se český granát začal při výrobě šperků používat, až do počátku 20. století.

Pokud se chystáte na procházku od Staroměstského náměstí přes Karlův most, třeba až na Pražský hrad, nebo si jenom chcete oddechnout v některé z malostranských zahrad, udělejte si na své cestě zastávku v Karlově ulici  číslo 8. A proč? Protože teprve nedávno zde otevřeli krásné a malebné Muzeum Granátu.

Jako první si všimnete upoutávky na černé divadlo Ta Fantastika, ale když se odvážíte o kousek dál, objevíte Muzeum Granátu. Když se odvážíte přijít, odměnou vám bude krásné muzeum plný krásných věcí.

Výstava v muzeu ukazuje průřez výrobou šperků a dalších doplňků s českým granátem, od nejranějších dob po současnost. Můžete si prohlédnout nádherné náhrdelníky, náramky, prsteny, šperkovnice, kabelky, brože, atd. V muzeu se také dozvíte mnoho informací o způsobu těžby granátu a s jejími lokalitami, také o způsobu broušení a dalšího zpracování.

Jak se mimo jiné také dozvíte z výstavy, odrůd granátu je velmi mnoho, ale pouze ten český, má typicky rudou barvu. Tento kámen pochází z Českého středohoří. První zmínka o těžbě kamenů pochází už z 15. století a objevila se v knihách jáchymovského přírodovědce a lékaře Georgia Agricoly (vlastním jménem Jiří Bauer). Umělecké ruční zpracování do šperků je skutečně obdivuhodné. Bohužel těžba tohoto kamene se v posledních letech stala velmi náročnou, a to hlavně z toho důvodu, že ložisek pro těžbu granátu valem ubývá. Proto není úplně nepravděpodobné, že za pár let vyschne tento pramen úplně.

Hrdými majiteli šperků s českými granáty jsou například princ Charles a jeho choť Camila, královna Alžběta, manželka dnes už bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, Michelle, držitelé ocenění „Zlatý slavík“ a také někteří představitelé vlády.

Muzeum se nachází v budově barokního Pöttinnského paláce, nebo také se nazývá Žlutý dům. Na místě dnešního paláce stály původně dva gotické domy, které byli později přestavěny v renesančním stylu. Přibližně kolem roku 1726 byl na přání hraběte Františka Karla z Pöttingu byly budovy sloučeny a přestavěny do barokní podoby. Jeho erb a erb jeho manželky Marie Josefy ze Žerotína jsou vidět nad vchodem do budovy. Autorem této barokní přestavby je pravděpodobně Jan Blažej Santiny-Aichel. V letech 1929 – 1931 proběhla přestavba do nynější podoby, jejímž autorem byl František Kavalír, kdy vznikl zadní trakt a byl zastavěn dvůr. Od roku 1924 vlastní palác Náboženská společnost českých unitářů.

Po vstupu se nás ujala velmi milá paní Andrea, která oplývala nevyčerpatelnými znalostmi nejen o českém granátu, ale i jeho těžbě, ale také nám pověděla spoustu zajímavostí o některých z vystavených předmětů nebo o jejich původních majitelích. Znala také zajímavosti z historie budovy, ve které je muzeum umístěno.

Vstupné do muzea činí 250 Kč/dospělý, 185 Kč/senioři, studenti a ZTP, 125 Kč/děti do 15 let, 560 Kč/rodinné (2 dospělý + 2 děti).

Pro více informací můžete kliknout na: www.mcgp.cz

Share

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!