Výstava Retro a Noemova archa v Nové budově Národního muzea

Dnes jsme se vypravili za trochou kultury a vzdělání. I přes krásné počasí jsme se rozhodli navštívit jeden z objektů Národního muzea – Novou budovu, která se nachází hned vedle budovy historické. V těchto dnech tam probíhají dvě výstavy – Retro a Noemova archa. Výstava retro bude probíhat až do 30. 4. 2017.

Po vstupu do budovy jsme zaplatili vstupné a už jsme se mohli ponořit do hlubin výstav. Nejdřív jsme se rozhodli prohlédnout si výstavu Retro, která se nachází v přízemí. Na výstavě byla k vidění móda, hračky, technika, vybavení domácnosti od 19. století až po sametovou revoluci.

Jeden ze sálů je věnován módě a jejím proměnám. Do módy začínají přicházet minisukně a umělé materiály. Můžeme zde obdivovat zvonové kalhoty a ramenní vycpávky, jedny z prvních džín, tzv mrkváče. Dále v 50. letech přišel do módy nový střih šatů, tzv. padesátky, s kolovou sukní a útlým pasem. Dalším přelomem v ženské módě bylo zkrácení sukní a pošití sukní pajetkami a flitry.

V dalším oddělení můžou návštěvníci obdivovat boty, klobouky a kabelky jakožto nezbytný doplněk róby.

Kromě módy si i technicky zdatnější návštěvníci přijdou na své. Součástí výstavy jsou i historické automobily, motocykly a televizory.

Nezapomnělo se ani na ty nejmenší návštěvníky. Součástí výstavy jsou i retro hračky jako například stavebnice Merkur, postavičky Igráček, plastové panenky a plyšoví medvídci.

Jedna z vitrín dokonce obsahuje srovnání toho, jak vypadaly retro obaly a ty současné od některých potravin a kosmetických přípravků, jako je například tužidlo na vlasy Taft, obaly od Hašlerek, Granka, a tak podobně.

Když jsme se dostatečně vynadívali, přesunuli jsme se do 4. patra, kde probíhala výstava Noemova archa. V dlouhé příchozí chodbě byli instalovány tabule s ukázkami, jak to vlastně bylo s vývojem živočišných druhů, od nejprimitivnějších jednobuněčných organismů až po ty složité organismy, jako je například člověk.

Tato chodba vedla do velkého sálu. Zde se nám po otevření dveří naskytl pohled do sálu plného vycpaných i umělých zvířat. Celý sál byl vyplněný dřevěnou konstrukcí, která měla připomínat Noemovu archu, která podle pověsti měla zachránit všechny živé tvory před velkou potopou světa. Všechny exponáty, které zde na výstavě najdeme sem byli přestěhovány ze staré budovy Národního muzea, a tato výstava tak symbolizuje rekonstrukci celé budovy, která právě probíhá, a exponáty s tím spjaté.

Výstava se snaží říci návštěvníkům, že rozvoj lidské civilizace zhoršuje podmínky života na Zemi. Díky lidským aktivitám několik stovek živočichů vyhynulo, a další druhy k tomu nemají daleko. Na jednom místě tak můžete potkat model obří krakatice, kopytníky z afrických savan, vzácné želvy a leguány z Galapág, lemury z Madagaskaru, losy, lední medvědy, tygry. Na seznamu nesmějí samozřejmě chybět lastury, kraby, motýli, mořské i sladkovodní ryby. K největším unikátům výstavy patří exponáty dnes již vymřelých druhů.

Za vstupné dáte 200 Kč dospělý/140 Kč studenti na obě výstavy, nebo 100 Kč dospělý/ 70 Kč studenti na jednotlivé výstavy. Otevřeno je každý den 10-18 hodin.

Share

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Content is protected !!